Apie  /   Naujienos  /   Sapiegų rūmai pristato 2025 m. meno programą

Sapiegų rūmai pristato 2025 m. meno programą

2025.01.07

Sapiegų rūmų Šiaurinėje galerijoje 2025 m. bus pristatytos trys personalinės parodos. 

 

Vasario 7 d. lankytojus kviesime į čekų menininkės Evos Kot’átkovos (g. 1982) instaliaciją Interviu su monstru“. Menininkės darbuose, kurie neretai primena monumentalias scenografijas, gilinamasi į institucijų kontrolės, manipuliacijos ir diskriminacijos formas. Kot’átkovos kūryboje taip pat nagrinėjamos binarinio mąstymo struktūrų, stereotipų bei prietarų formavimasis ir ieškoma naujų bendravimo ir bendrabūvio formų, paremtų laisvės, lygybės ir empatijos principais.

 

Birželio 13 d. duris atvers Marijos Arusoo kuruojama estų menininkės Edith Karlson (g. 1983) personalinė paroda. Jos įprastai didelio mastelio įvietintose skulptūrinėse instaliacijose pagrindinį vaidmenį atlieka gyvūnai, žmonės ir iš aiškių apibrėžčių išsprūstančios būtybės. Menininkės kūriniai atskleidžia šiuolaikinį žmogų kamuojančias būsenas, paslapties netekusio pasaulio absurdą ir slapčiausius jausmų bei vaizduotės impulsus. 

 

2025 m. Šiaurinės galerijos sezoną užbaigs spalio 3 d. atsidarysianti vokiečių ir irakiečių kilmės menininkės Lin May Saeed (1973–2023) paroda. Jos kūryba apima putplasčio skulptūras ir reljefus, piešinius bei plieno objektus (vadinamuosius vartus). Unikalus Saeed vaizdinių pasaulis, kuriame susipina atpažįstami Rytų ir Vakarų kultūrų motyvai, atskleidžia gyvūnų nepriklausomybės ir pavergimo naratyvus.

 

Balandžio 4 d. prasidės didžiosios parodos „Atbuli griaučiai“ atidarymo savaitgalis. „Atbuli griaučiai“ – tai Post Brothers ir Edgaro Gerasimovičiaus kuruojama grupinė paroda bei judančio vaizdo kūrinių peržiūrų serija. Parodos centre – kūno traktavimas animacijos istorijoje ir jo refleksijos šiuolaikinio meno kūrėjų praktikose. Atsispiriant nuo praeityje Sapiegų rūmuose veikusių karo ligoninės ir akių klinikos istorijos, parodoje nagrinėjama animacijai būdinga optinių technologijų ir kūniškumo sintezė, apmąstomos kūno manipuliavimo ir disciplinavimo praktikos, dominuojančios nenormatyvaus kūno reprezentacijos formos ir priešinimosi joms būdai. 

 

Sausio 25 d. Sapiegų rūmuose prasidės meninink(i)ų judančių vaizdų programa. Pirmame sezone pristatomi kūriniai, kuriuose menininkės ir menininkai klausia, kaip mes pažįstame ir patiriame pasaulį. Šiuose filmuose, puoselėjančiuose kritinį santykį su šiuolaikybe, aktyviai užklausiama apie žinojimo sistemas ir reprezentavimo formas, ypatingas dėmesys skiriamas archyvui, atminčiai, kalbai ir feministinei pasaulėkūrai. Renginius lydės susitikimai ir pokalbiai su programos dalyvėmis ir dalyviais.

 

Kovo 8 d. kviesime į pirmąjį Sapiegų rūmų simpoziumą. Vienos dienos intensyviems mainams susiburs meno istorikės (-ai), restauratorės (-iai) ir sociologės (-ai), kurių dėmesio centre – senėjimo tema, jos reprezentacija mene, epistemologiniai ir praktiniai iššūkiai susidūrus su medžiagų nepastovumu laike.