Atidaryta pirmoji šių metų paroda
Penktadienį, vasario 7 d., ŠMC Sapiegų rūmų padalinyje duris atvėrė pirmoji šių metų paroda – čekų menininkės Evos Kot’átkovos (g. 1982) instaliacija „Interviu su monstru“, kviečianti įsitraukti į nedidelio Čekijos miestelio bendruomenės susirinkimą, kurio metu diskutuojama apie žmonėms su negalia skirtų namų statybą. Parodos atidarymą lydėjo dirbtuvės su menininke bei specialus „Judančių vaizdų“ programos seansas – Kot’átkovos filmo „Pasaulio skrandis“ peržiūra ir pokalbis su menininke.
„Susipažinkime su monstru. Jis neturi nei daugybės akių ar kojų, nei žvynų ar žnybtų, nei grėsmingų nasrų, besispjaudančių liepsnomis. Ši pabaisa tiesiog ramiai būna čia, su mumis, be jokios ekstravagancijos. Vakarais gulasi su mumis į lovą, įsliuogdama į mūsų sapnus, o anksti ryte vėl tyko mūsų, kad įsitikintų, jog neišeisime iš namų be jos. Ji kartu su mumis formuoja sakinius ir nuomones, nukreipia mūsų žvilgsnį, vertina, lygina ir klijuoja etiketes. Ji įsibrauna į slapčiausias mūsų svajones, troškimus ir jausmus – į viską, kas kuria mūsų santykius ir pasaulio patirtį. Ji bando mums įteigti, jog gyvename pasaulyje, kuris skirtas ne visiems“, – sako menininkė.
„Interviu su monstru“ – viena iš trijų „mažųjų“ parodų, kurios bus pristatomos Sapiegų rūmų I a. Šiaurinėje galerijoje 2025 m. Paroda veiks iki gegužės 15 d., jos, kaip ir viso I a., lankymas yra nemokamas.
„Atbuli griaučiai“ – didžioji paroda
Balandžio 4 d. prasidės didžiosios parodos „Atbuli griaučiai“ atidarymo savaitgalis. „Atbuli griaučiai“ – tai Post Brothers ir Edgaro Gerasimovičiaus kuruojama grupinė paroda bei judančio vaizdo kūrinių peržiūrų serija. Parodos centre – kūno traktavimas animacijos istorijoje ir jo refleksijos šiuolaikinio meno kūrėjų praktikose. Atsispiriant nuo praeityje Sapiegų rūmuose veikusių karo ligoninės ir akių klinikos istorijos, parodoje nagrinėjama animacijai būdinga optinių technologijų ir kūniškumo sintezė, apmąstomos kūno manipuliavimo ir disciplinavimo praktikos, dominuojančios nenormatyvaus kūno reprezentacijos formos ir priešinimosi joms būdai.
Rūmų II a. įprastu laiku dirbs nuo balandžio 4 d., atidarius didžiąją parodą. Vasario mėn. į II a. patekti bus galima tik per ekskursijas ir renginius, o kovo 10–16 d. nuo 10 iki 22 val. Didžiojoje menėje bus rodomas islandų menininko Ragnaro Kjartansssono videokūrinys „Bliss“ (liet. „Palaima“, 2020). Tai – dvylika valandų trukusio operos dainininkų ir klasikinės muzikos orkestro pasirodymo vaizdo įrašas, nepertraukiamai kartojamos keletas paskutinių akimirkų iš W. A. Mozarto operos „Figaro vedybos“. Malonioje trijų minučių susitaikymo scenoje dramatiškai išsiskleidžia visa emocijų skalė – nuo aistros, kaltės, gėdos, pažeminimo ir pykčio iki malonės, atleidimo, susitaikymo ir laimės.
Minirūmai – XVII–XVIII a. rūmų gyvenimo simuliacija-žaidimas Sapiegų rūmuose
Minirūmai – išskirtinis vasario 20–23 d. vyksiantis renginys 10–15 metų jaunuoliams, paremtas minimiesto žaidimo modeliu. Minirūmai bus kuriami tikruose XVII a. Sapiegų rūmuose sukonstruojant mažesnio mastelio fizinę aplinką. Čia jaunuoliai galės išbandyti įvairias profesijas, keistis žiniomis, gauti atlyginimą, dalyvauti rūmų susirinkimuose ir priimti teisinius nutarimus. Pradžioje suteikiamos instrukcijos padės suprasti, kad rūmai – ne vien pastatas, bet unikali, savarankiškai veikianti ir save aprūpinanti sistema, kurioje kiekvienas gali rasti sau vietą.
Kiti svarbūs renginiai
Sausio 25 d. Sapiegų rūmuose prasidėjo meninink(i)ų judančių vaizdų programa. Pirmame sezone pristatomi kūriniai, kuriuose menininkės ir menininkai klausia, kaip mes pažįstame ir patiriame pasaulį. Šiuose filmuose, puoselėjančiuose kritinį santykį su šiuolaikybe, aktyviai užklausiama apie žinojimo sistemas ir reprezentavimo formas, ypatingas dėmesys skiriamas archyvui, atminčiai, kalbai ir feministinei pasaulėkūrai. Renginius lydės susitikimai ir pokalbiai su programos dalyvėmis ir dalyviais.
Kovo 8 d. kviesime į pirmąjį Sapiegų rūmų simpoziumą. Vienos dienos intensyviems mainams susiburs meno istorikės (-ai), restauratorės (-iai) ir sociologės (-ai), kurių dėmesio centre – senėjimo tema, jos reprezentacija mene, epistemologiniai ir praktiniai iššūkiai susidūrus su medžiagų nepastovumu laike.
Taip pat lankytojų laukia ne vienas išskirtinis koncertas – kamerinės muzikos programa bus siekiama klausytojams pristatyti tiek skirtingų epochų (nuo senosios iki šiuolaikinės) muziką, tiek ir žanrų bei atlikimo įvairovę, todėl didelė dalis koncertų organizuojama bendradarbiaujant su konkretaus laikmečio ar žanro muziką puoselėjančiais atlikėjais. Šių metų muzikos programos naujovė – „operos šerdies“ formatas, kviečiantis patirti klasikinės operos esmę klausantis svarbiausių arijų, ansamblių ir sekant pagrindines siužeto linijas. Šiemet planuojame taip pristatyti keletą operų, kurių veiksmas vyksta rūmuose. Operos šerdis prodiusuojama kartu su VšĮ „Opera Light“. Koncertų sulauks ir senosios muzikos gerbėjos ir gerbėjai – pastaruosius nudžiugins ir kartu su ansambliu „Canto Fiorito“ metų pabaigoje pakviesime į Sarbievijaus poezijos ir jo laikų muzikos koncertą.
Didelis dėmesys restauravimui
2025 m. rūmuose bus tęsiami sienų polichromijos tyrimai, taip pat bus vykdomi restauravimo ir konservavimo darbai, išbandomos inovatyvios materialaus paveldo tyrimų technologijos. Tikimasi Nekilnojamojo kultūros paveldo tvarkybos darbų programos lėšomis galutinai baigti II a. Šiaurinėje galerijoje išlikusios vakarinės ir rytinės sienų polichromijos restauravimo ir konservavimo darbus. Tai – ypač svarbus tvarkybos etapas, nes bus sutvarkyti itin vertingi, didžiausi Lietuvoje išlikę baroko laikų sekuliariosios sienų tapybos fragmentai. Bus tęsiama pradėta restauravimo ir konservavimo problemų svarstymo, darbų rezultatų sklaidos programa, kuria siekiama visuomenei pristatyti šios svarbios veiklos problematiką, skatinti domėjimąsi architektūros paveldu ir populiarinti restauratoriaus amatą.
Kultūros edukacija ir kultūros pažinimo projektų tąsa
2025 m. Sapiegų rūmų edukacinė programa, kaip ir pernai, apjungs istoriją, paveldą ir šiuolaikinį meną. Įvairiausiems lankytojams skirtos parodas lydinčios dirbtuvės, edukacijos aktualizuos kito, gyvūno, nenormatyvumo temas, bus dirbama su animacijos technikomis, tekstile, vedami judesio, pasakojimų ir kiti užsiėmimai. Ir toliau bus vedamos ekskursijos parodose, pasakojama apie Sapiegų rūmų istoriją, siūlomos ekskursijos ir edukacijos restauravimo tema. Kaip ir pernai, šiemet Sapiegų rūmuose bus buriama mokymosi bendruomenė.
Praėjusieji metai – darbingi ir vaisingi
2024 m. balandžio mėn. lankytojams atverti Sapiegų rūmai sulaukė per 30 000 lankytojų, kuriems pasiūlė intensyvią meninę ir pažintinę programą: pristatyta pirmoji didžioji paroda „Užuovėja“ bei 3 trumposios parodos (Mindaugo Navako „Porcelianas rūmams“, „Artists’ Film International 2024“, „JCDecaux premija: ruduo“), naujoje rūmų interneto svetainėje publikuotas menininkų garso kūrinių Sapiegų rūmams rinkinys, sudaryta įvairių amžiaus grupių poreikius atitinkanti ir skirtingas meno rūšis apimanti edukacijų programa, surengta per 580 edukacinių užsiėmimų, nuolat organizuotos ekskursijos su gidais (istorinės, apie parodas, apie restauravimą, apžvalginės), surengta per 20 koncertų, rūmuose įvyko daugiau kaip 20 konferencijų ir reprezentacinių renginių, užmegztos partnerystės socialinės įtraukties didinimo srityje, pritrauktos rėmėjų lėšos, pasirašyta pirmoji ŠMC ir SR mecenatystės sutartis su nekilnojamojo turto vystytoju „Reefo“, atlikti neinvaziniai sienų tapybos tyrimai, panaudojant Lietuvoje iki šiol nenaudotas technologijas, bendradarbiauta su LNMMB ir LNM kompetencijų kėlimo srityje, su VDA – rengiant mokslo sklaidos renginius. Taip pat sukurtas audiogidas, Sapiegų rūmai pirmieji regione įsitraukė į tarptautinę kultūros įstaigų gidų platformą „Bloomberg Connects“, išleistas vaikams skirtas pažintinis leidinys Sapiegų rūmų tema, o metų pabaigoje pasirodė parodos „Užuovėja“ pagrindu sudaryta knyga.