Parodos  /   Ananaso kelionė laiku: istorijos ir meno susitikimas bei Sapiegų rūmų Šriodingerio katė

Ananaso kelionė laiku: istorijos ir meno susitikimas bei Sapiegų rūmų Šriodingerio katė

Ananaso kelionė laiku: istorijos ir meno susitikimas

Šis meninis tyrimas kviečia pasinerti į kultūrinę kelionę, kurioje XVIII–XIX a. prabangos simbolis – ananasas – tampa Sapiegų rūmų istorijos ir šiuolaikinio meno jungtimi bei pagrindiniu socialinio tinklo paskyros veikėju. Tyrinėjama, kaip istoriniai simboliai įgauna naują prasmę dabartyje, o žaisminga ananaso metafora atveria naujus požiūrio kampus į istoriją ir vertybes.

 

Ką patirsite?

 


Norėdami patirti šį projektą sekite privačią „Instagram“ paskyrą @Sapiegu_ananasas, kurioje ananasas tampa pagrindiniu veikėju, keliaujančiu per laiką ir erdvę. Ananaso įrašuose galima atrasti netikėtų istorijos ir dabarties sąsajų, žaismingai pažvelgti į Sapiegų rūmų evoliuciją, permąstyti prabangos ir vertės sampratą šiuolaikiniame pasaulyje. Interaktyvioje kultūrinėje kelionėje ananasas tampa simboliniu tiltu tarp praeities ir dabarties. Svarbu paminėti, kad paskyra yra privati, ir jei šis projektas būtų įgyvendintas Sapiegų rūmų komandos, reikėtų apsvarstyti, kaip ananasas „bendrautų“ su parodose eksponuojamų kūrinių autoriais ir kokius sutarimus dėl autorinių teisių reikėtų pasirašyti.

 

 

Kodėl tai svarbu?


Projektas skatina mąstyti apie istorijos reikšmę mūsų kasdienybėje ir kultūriniame kontekste, žaismingai interpretuoti Sapiegų rūmų evoliuciją ir pamąstyti, kas šiandien galėtų būti mūsų laikų „ananasas“.

 

 

 

 

Sapiegų rūmų Šriodingerio katė

 

Šis meninis tyrimas jungia Sapiegų rūmų istoriją, šiuolaikinį meną ir mokslinę metaforą. Pasitelkus Šriodingerio katės eksperimentą kaip metaforą, lankytojų reakcijos tampa nauja rūmų „būsena“ –  tyrime siekiama parodyti, kaip lankytojų sąveika su rūmų erdve formuoja nuolat kintantį istorijos ir dabarties santykį.

0:00 0:00

Ką patirsite?

 


Šioje eksperimentinėje kelionėje istorija atgyja per individualius patyrimus ir bendrą sąmonę. Garso takelyje, sukurtame bendradarbiaujant su kompozitoriumi dr. Mariumi Salynu, įamžintos spontaniškos lankytojų mintys ir įspūdžiai transformuojami į autentišką rūmų garsovaizdį. Jame susipina istorija, architektūra ir šiuolaikinio meno interpretacija. Sapiegų rūmų lankytojai čia tampa tarsi eksperimento dalyviais – jie ir rūmų stebėtojai, ir aktyvūs dalyviai. Jų buvimas ir reakcijos kuria naują rūmų „būseną“.

 

 

Kodėl tai svarbu?

 


Šriodingerio katės eksperimento koncepcija, kaip įrankis, šiame projekte kuria jungtį tarp mokslo, meno ir kultūros, o atskiros lankytojų patirtys sujungiamos į bendrą Sapiegų rūmų suvokimą. Šis meninis tyrimas yra ne tik būdas tyrinėti istorines erdves, bet ir galimybė permąstyti jų vietą dabartyje – garso takelyje istorines erdves atgaivina žmonių patirtys dabartyje.

 

Projektų autorės: Virginija Lukaitytė, dr. Ieva Baltrėnaitė-Markevičė

Garso takelio autorius: kompozitorius dr. Marius Salynas