Apie  /   Naujienos  /   Sapiegų rūmai atvers duris 2024 m. pradžioje

Sapiegų rūmai atvers duris 2024 m. pradžioje

2023.11.27

Ko laukti ir tikėtis?

Kol savo ekranuose matote kiek dramatišką statybine plėvele pridengto rūmų fasado vaizdą, nedidelė mūsų komanda dirba didelius rūmų kūrybos darbus. Kol kas jie nematomi, tad slaptai praveriame Jums rūmų duris. 

 

2024 m. sausio pradžioje iš rangovų gavę Sapiegų rūmų raktus ruošimės atverti visuomenei atnaujintas ir šiuolaikiniams poreikiams pritaikytas pastato erdves. Žiemos pabaigoje ar pavasario pradžioje lauksime pirmųjų lankytojų, norinčių susipažinti su rūmų istorija ir juose esančiu dailės paveldu – freskomis, sienų ir lubų dekoru, lipdyba bei jų restauravimo procesu. Organizuosime ekskursijas visiems norintiesiems, rengsime baroko edukacijas 5–12 klasių moksleiviams. Taip pat kviesime į reguliarias ekskursijas ir edukacijas negalią turinčius žmones. 

 

Balandį visiškai atverti rūmai kvies susipažinti su istorine ekspozicija ir patirti pirmąją, metus truksiančią esė žanro parodą. Užuovėjos tema – fizinio, dvasinio ir vaizduotės prieglobsčio vieta – pasiskolinta iš brandžiojo baroko Sapiegų rūmų fasade iki mūsų dienų išlikusio įrašo. Rūmai šiame įraše pristatomi kaip poilsio vieta kare pavargusiems didvyriams (rūmų statytojas Kazimieras Jonas Sapiega buvo LDK karvedys, todėl tiek rūmų architektūroje, tiek puošybos programoje karo tema, panegirika Sapiegos gabumams bei pasiekimams itin svarbi). Parodoje užuovėjos tema bus plėtojama susitelkiant ne į vieną istorinę asmenybę ar laikotarpį, bet siekiant atskleisti įvairialypę ir dramatišką rūmų ir jų aplinkos istoriją. Ją kontekstualizuos meninink(i)ų kūriniuose vystomos prieglobsčio, pavojaus, eskapizmo, pažeidžiamumo, gijimo, paguodos ir kitos temos.  

 

Kartu su istorine ekspozicija ir pirmąja paroda rūmuose pradės veikti skaitykla, įtraukios viešųjų renginių, leidybos bei edukacinės programos. 

 

Projektas „Sapiegų rūmų aktualizavimas“ Nr. 05.4.1-CPVA-V-301-01-0012 finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo, 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 5 prioriteto „Aplinkosauga, gamtos išteklių darnus naudojimas ir prisitaikymas prie klimato kaitos“ priemonės Nr. 05.4.1.-CPVA-V-301 „Aktualizuoti kultūros paveldo objektus“ lėšomis.

 

Edgaras Gerasimovičius, Gintautė Žemaitytė, Laura Misiūnaitė, Virginija Januškevičiūtė – Sapiegų rūmų vizijos bendrakūrėjai

 

Audriaus Salomino nuotraukos