Apie  /   Naujienos  /   Minirūmai – žaidimas, nukeliantis į praeitį ir skatinantis bendruomeniškumą

Minirūmai – žaidimas, nukeliantis į praeitį ir skatinantis bendruomeniškumą

2025.02.18
Minirūmų kūrėjos (iš kairės į dešinę): L. Misiūnaitė, G. M. Ivanauskienė, J. P. Kubertavičiūtė,G. Damaševičiūtė.

Žiemos atostogų metu Sapiegų rūmai kviečia žaisti – čia keturias dienas veiks Minirūmai, kuriuose paaugliai galės vesti ekskursijas, lipdyti, siuvinėti, pardavinėti pačių sukurtus daiktus, ruošti spektaklius, išbandyti įvairias profesijas ir palyginti šiuolaikinio miestiečio buitį su barokiniuose rūmuose gyvenusių ir dirbusių žmonių kasdienybe. 10–15 m. paaugliams skirtas XVIII a. rūmų gyvenimo simuliacija-žaidimas vyks vasario 20–23 dienomis Antakalnyje, Sapiegų rūmuose.

 

 

Kas laukia minirūmuose?

 

Minirūmai tikruose XVII a. Sapiegų rūmuose kuriami konstruojant mažesnio mastelio fizinę aplinką. Minimali teatrinė scenografija, keliolikos profesijų įrankiai padės įsijausti į vaidmenis. Pradžioje suteikiamos instrukcijos leis suprasti, kad rūmai – ne vien pastatas, bet unikali, savarankiškai veikianti ir save aprūpinanti sistema, kurioje kiekvienas gali rasti sau vietą.

 

„Minirūmai – simuliacija-žaidimas, įkvėptas XVII–XVIII a. rūmų gyvenimo kasdienybės ir realijų. Čia veiks skirtingi postai: špitolė, iždas, kromas, teatras ir kiti, kuriuose dalyviai galės užimti skirtingas pareigas. Už kiekvieną darbą dalyviai gaus sapieginius – pinigus, kuriuos bus galima išleisti, pavyzdžiui, rūmų smuklėje, amatų ceche ar per pasiuntinius nusiųsti siuntinį draugui ar draugei. Minirūmai veiks keturias dienas po penkias valandas, tad galima laisvai rinktis, ar ateiti ir juose praleisti visas dienas, ar apsilankyti vieną dieną, ar tik porą valandų. Labai rekomenduojame užsukti ilgesniam laikui, kad pavyktų pajusti tą rūmų dvasią ir įsižaisti, gal net ir perkurti šį žaidimą, nes bus ir tokia galimybė“, – į minirūmus kviečia  projekto bendrakūrėjos, VšĮ „Žaisti miestą“ įkūrėjos bei minimiesto idėjos Lietuvoje skleidėjos VU Ugdymo mokslų instituto doktorantė Gintė Marija Ivanauskienė ir neformalaus ugdymo praktikė-ekspertė Justė Paulina Kubertavičiūtė, jau įgyvendinusios minimiesto idėją įvairiais formatais.

 

 

Idėjos ištakos

 

Minimiesto idėja yra paprasta ir kartu unikali. Ji kilo  Vokietijoje – čia jau keturis dešimtmečius vyksta Minimiunchenas – didžiulio masto renginys, kasmet pritraukiantis kelis tūkstančius lankytojų. Miesto karkasas vaikams pateikiamas kaip veiksmų scena su įvairiomis institucijomis (parduotuve, biblioteka, savivaldybe ir t. t.), o vaikai gali prisiimti, išplėsti ir interpretuoti siūlomus vaidmenis pagal savo idėjas. Taip jie atranda naujas veiklos sritis, įgyja ekonomikos pagrindus, sprendžia teisingumo problemas ir kuria įstatymus, eksperimentuoja su politinėmis santvarkomis.

 

 

Bendruomeniškumo svarba

 

Dar 1989 m. pasirašytoje Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencijoje įtvirtintas požiūris, kad vaikai yra visaverčiai visuomenės nariai, kurių balsas turi būti išgirstas priimant įvairius sprendimus. Tačiau paskutiniuosius tris dešimtmečius pastebima priešinga tendencija – vaikų gyvenimai tapo daug intensyviau stebimi, prižiūrimi, vis mažiau laiko paliekant spontaniškai veiklai. 

 

„Suintensyvėjęs tėvų auklėjimas, didėjanti kontrolė mokyklose, stebėjimo technologijų plitimas, vaikų naudojimosi viešąja erdve apribojimai ir baimės dėl saugumo augimas ženkliai apribojo vaikų savarankiškumą, įsitraukimą į bendruomenes ir dalyvavimą viešajame gyvenime. Skatindami savarankišką dalyvavimą viešojoje erdvėje, kurdami sąlygas atviro koncepto veikloms, kur nėra numatyti tikslūs švietėjiški rezultatai, galime suteikti vaikams galimybę pajusti savo veikimo pasekmes, geriau įsitraukti į bendruomeniškas veiklas“, – žaidimo-simuliacijos aktualumą grindžia Sapiegų rūmų edukatorė-gidė, minirūmų bendrakūrėja, Vilniaus universiteto Sociologijos ir socialinio darbo instituto doktorantė Goda Damaševičiūtė.

 

Minimiestų žaidimai įprastai remiasi atviros ir demokratiškos socialinės, visuomeninės sanklodos principais. Be abejonės, šiuolaikinės demokratijos principus perkelti į XVIII a. yra keblu, tad minirūmų istorinė plotmė remiasi tiek to meto socialine realybe, tiek vis labiau populiarėjančių Apšvietos idėjų sklaida ir socialiniais eksperimentais. 

 

„Kas būtų, jei rūmuose Antakalnyje Sapiegos būtų sukūrę savo Paulavos respubliką? Paulavos respublika XVIII a. antrojoje pusėje veikusi valstiečių savivaldos bendruomenė. Respubliką valdė valstiečiams laisvę suteikęs prezidentas, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valstybės veikėjas, Turgelių klebonas Povilas Ksaveras Bžostovskis ir valstiečių seimas. Minirūmuose savivaldos eksperimentus atliks vaikai ir paaugliai, atsispiriantys nuo pasiūlytų žaidimo taisyklių ir kuriantys tokią aplinką, kokią norėtų matyti patys“, – sako minirūmų bendrakūrėja, Sapiegų rūmų Kultūros pažinimo skyriaus vedėja Laura Misiūnaitė.

 

„Sapiegų rūmuose  siekiame į kultūros pažinimo veiklas įtraukti įvairių amžiaus grupių žmones, tad džiaugiuosi, kad pavyko sukurti tokį išskirtinį projektą jaunimui. Minirūmai – puiki proga ne tik pažinti visuomenės istoriją, bet ir pagalvoti apie šiandieninės santvarkos privalumus“, – teigia Sapiegų rūmų vadovė Gintautė Žemaitytė.

 

Minirūmai vyks  vasario 20–23 d. (12:00–17:00) Sapiegų rūmuose, Vilniuje. Dalyvio bilietas galios visas keturias renginio dienas.