Birželio 5 d. 19 val. Sapiegų rūmai kviečia į išskirtinę muzikinę kelionę – koncertą „Paukštės giesmė“, kuriame mecosopranas Renata Dubinskaitė ir pianistė Jonė Punytė-Svigarienė atskleis moters išgyvenimų pasaulį ir kūrybinės raiškos būdus. Didžiąją dalį koncerte skambėsiančių kūrinių sukūrė šiuolaikinės lietuvių kompozitorės, reflektuodamos meilės, motinystės, ilgesio ir būties trapumo patirtis.
Programoje – šiuolaikinė Lietuvos kompozitorių muzika
Koncertas skiriamas šiais metais jubiliejus švenčiantiems kompozitoriams: Anatolijui Šenderovui (80 m.), Loretai Narvilaitei (60 m.) ir Ramintai Šerkšnytei (50 m.). Būtent Šerkšnytės kūrinys „Paukštės giesmė“, įkvėptas Lietuvos pamario krašto sakmės apie tragiško likimo moterį-paukštę, suteikė pavadinimą šiai muzikinei programai. Kur veržiasi skristi ši paukštė? Ką ji šaukia saulei ir dangui? Ir kas sulaiko motinos širdį žemėje, amžinuose žmonių varguose? Jos godos dėl savo vaikų ir viso pasaulio yra skausmingos, bet kartu ir šviesios, kupinos vilties.
Šis šauksmas aidi ir Dalios Raudonikytės kompozicijoje, įkvėptoje šv. Augustino žodžių. Ko ji ilgisi: dieviškos šviesos, pasigailėjimo ar meilės? Greta šių dramatiškų ir ekspresyvių kūrinių, Zitos Bružaitės ir Loretos Narvilaitės dainos panardina į kontempliatyvias būsenas, perteikdamos poetiškus žiemos paveikslus, nutapytus sniego atspalviais. Tačiau abiejų šių autorių žiema taip pat persmelkta stipraus ilgesio, kuriame susipina nostalgija, melancholija ir laukimas, kada kartu su gamta vėl atgims jausmai.
Programą papildo ir vyrų kompozitorių kūriniai, piešiantys išraiškingus moterų paveikslus ir perteikiantys moters jausmus jos pačios lūpomis. Senojo Testamento tekstų įkvėptas Anatolijus Šenderovas kuria Sulamitos – paslaptingos Rytų gražuolės, Mylimosios ir Sužadėtinės prototipo – portretą, kuriuo sakralizuojama dvasinė ir kūniška meilė. Ji aistringai šaukia savo Mylimąjį pačiais gražiausiais vardais.
Kaip kontrastas šiam moters paveikslui – Algirdo Martinaičio kompozicija, šaržo ir grotesko kalba pasakojanti apie jausmų audras jaunos merginos širdyje, kurioje kaunasi susikurti idealai ir kylantys dar nepažinti geismai.
Kompozitorė Raminta Šerkšnytė dalijasi įspūdžiais apie programą: „Prieš metus pirmąkart išgirdusi Renatos ir Jonės parengtą šių lietuviškų dainų pluoštą, likau sužavėta šių atlikėjų interpretacijos gyliu ir vidine inteligencija.“
Išskirtinės asmenybės Lietuvos šiuolaikinėje muzikos scenoje
Mecosopranas Renata Dubinskaitė savo barokinį vokalą nuolat tobulina Bolonijoje pas profesorių Fernardo Cordeiro Opa. Dubinskaitės įrašai sulaukė puikių kritikų įvertinimų ir buvo transliuoti „BBC Radio“, „France Musique“ bei kitose pasaulinėse stotyse. Ji koncertavo ir dalyvavo operų pastatymuose visoje Europoje, prestižinėse koncertų salėse kaip Karališkoji Versalio koplyčia, Briuselio „Bozar“, Paryžiaus „RadioFrance“ salė, Liono auditorija ir kt. Dainininkė yra sukūrusi ne vieną vaidmenį įvairiose baroko operose.
Pianistė Jonė Punytė-Svigarienė studijavo hammerklavier – autentiško senojo fortepijono – atlikimo subtilybes. Ji aktyviai koncertuoja ir dėsto Lietuvos teatro ir muzikos akademijoje. Punytė yra sėkmingai pasirodžiusi Lietuvos ir tarptautiniuose konkursuose bei festivaliuose, daug dėmesio skiria šiuolaikinei ir kamerinei muzikai, ypač Lied (dainos) žanrui.