Renginiai  /   Senosios muzikos ansamblis „Chiaroscuro“: „Mirštu dėl tavęs, o tu to nežinai“
Koncertas

Senosios muzikos ansamblis „Chiaroscuro“: „Mirštu dėl tavęs, o tu to nežinai“

2024.04.14

XVII A. ITALIŠKŲ VILANELŲ KONCERTAS

Rūta Vox (Vosyliūtė) – sopranas

Ieva Baublytė – išilginės fleitos, gotikinė arfa

Saulius Lipčius – liuto forte, barokinė gitara

Vilimas Norkūnas – virginalas

 

„Stebuklas, kai vienu metu gali išgyventi ir mirtį ir gyvenimą, ir nežinau aš pats ar gyvas, ar miręs, bet žinau, kad jums esu…”  (G. Stefani „Amante felice”, 1621 m.)

 

 

Ansamblis „Chiaroscuro” pristato pasaulietinės dainos – vilanelos (it. villanella, arba canzone villanesca) žanrą. 1537–ieji žymi šio žanro pradžią muzikos istorijoje, kai Johannes de Colonia išleido pirmąjį neapolietiškų dainų rinkinį „Canzone villanesca alla napolitana”, kuriame užrašytos 15 poemų neapoliečių dialektu. Neapolyje gyvenę ir kūrę poetai ir muzikai buvo paveikti labai turtingos kasdieninės sakytinės ir dainavimo tradicijos, kurią praturtinę literatūros ir muzikos madomis, sukūrė vilanelos žanrą, tiesiogiai reiškiantį „kaimo”, paprastą, kasdienę dainą. Ankstyvosios vilanelos dažniausiai aptinkamos tik literatūriniuose šaltiniuose be išrašytų melodijų.

 

Reikšmingiausios natų publikacijos mus pasiekia dviem etapais. Pirmuoju – dažniausiai iki trijų balsų – Venecijoje išleistų vilanelų rinkiniai Neapolio ir Italijos pietų kompozitorių (Giovane da Nola, Thomaso di Maio, Vincenzo Fontana, Leonardo Primavera, Leonardo dell’Arpa, Massimo Troiano ir kt.). Antruoju – vilanelos keturiems balsams sukurtos ne italų kompozitorių (Adriano Willaerto, Luca Marenzio, Adriano Banchieri, Orlando di Lasso ir kt.). XVII a. vilanelų žanras paplinta ne tik Italijoje, bet ir visoje Europoje, įtakodamas ir kitas muzikines formas (žanrus), tarp jų madrigalą, bei poetinį, žodį iškeliatį recitarcantaredainavimo stilių barokinėje operoje.

 

Vilanelų poetinio teksto šerdis – meilės tema bei ją supančios žmogiškosios emocijos: nostalgija, džiaugsmas, liūdesys, pyktis ir atleidimas. Klausytojas kviečiamas pasinerti į neapoliečių ir italų dainų grožio ištakas – skirtingų kompozitorių sukurtas XVI–XVII a. vilanelas.

Ansamblis „Chiaroscuro”

  • Ansamblis „Chiaroscuro” susikūrė 2014 m., nors atlikėjai vieni kitus pažinojo ne vienerius metus. Visi trys ansamblio nariai, įkūrėjai – Ieva Baublytė (išilginės fleitos, gotikinė arfa), Rūta Vosyliūtė (barokinis vokalas), Vilimas Norkūnas (klavesinas, vargonai), specializuotas Senosios muzikos studijas baigė skirtingose šalyse (Šveicarija, Italija ir Austrija). Atlikėjus subūrė bendras troškimas Lietuvoje plėtoti Vakarų Europoje įgytas Senosios muzikos žinias ir patirtį. Specialiai šioje programoje prie ansamblio prisijungs gerai žinomi atlikėjas, gitaristas, Saulius Lipčius (liuto forte ir barokinė gitara).

    Ansamblio pavadinimas Chiaroscuro (tar. kjaroskuro) italų kalba reiškia šviesotamsą. Stiprių jausmų, emocijų ir kontrastingų nuotaikų perteikimas per šviesą ir tamsą paplinta visame baroko epochos mene: nuo Caravaggio paveikslų iki recitar cantare stiliaus dainavime G. Caccini, C. Monteverdi bei kitų kompozitorių muzikoje.

atlikėjų biografijos